Chwilka zamyślenia na Górze Oliwnej, Jerozolima, Izrael

Góra Oliwna zrobiła na mnie ogromne wrażenie i odwiedziłem ją dwukrotnie.

U podnóża Góry Oliwnej znajduje się Ogród Oliwny gdzie niektóre z drzew mają ponad dwa tysiące lat i były świadkami modlitwy Chrystusa tuż przed jego pojmaniem. Wiele miejsc na Górze Oliwnej jest związanych z wiarą chrześcijańską. To tutaj tradycja wskazuje na miejsce na szczycie gdzie Chrystus wstąpił do nieba, a wcześniej miejsce gdzie uczył apostołów modlitwy Ojcze Nasz i gdzie teraz jest kościół Pater Noster. U podnóża Góry cerkiew upamiętnia miejsce gdzie znajduje się grób Matki Bożej.

A jednak to co najbardziej pozostało we mnie to spojrzenie z ogromnym szacunkiem na największą i najstarszą nekropolię ludności żydowskiej, która zajmuje prawie cały południowy stok góry i mieści prawie 150 tysięcy grobów a najstarsze od ponad trzech tysięcy lat. Ta niesamowita nekropolia przetrwała tak wiele stuleci bardzo trudnych dla ludności żydowskiej kiedy była ona w diasporze wygnana ze swej historycznej ziemi. Kiedy w 1948 roku Jordania przejęła kontrolę na Górą Oliwną niestety jej król zarządził budowę hotelu, dróg, i parkingu na samej górze cmentarza. Zniszczono wtedy wiele tysięcy grobów. Od 1967 kiedy Izrael wywalczył kontrolę nad Górą Oliwną i Wschodnią Jerozolimą odrestaurowano tysiące grobów a cała nekropolia jest pod ochroną choć od czasu do czasu niestety nadal groby są niszczone przez niewielkie grupy z sąsiedztw arabskich wokół Góry.

Góra Oliwna jest wyższa o ponad 80 metrów od Góry Świątynnej w Jerozolimie i daje nam niesamowity panoramiczny widok na Jerozolimę. Od lewej strony widać w oddali Górę Syjon z przepięknym Kościołem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, a dalej po prawej na wyciągnięcie ręki Górę Świątynną tam gdzie kiedyś stała zburzona przez Rzymian najświętsza dla Żydów Świątynia (i to tam po przeciwnej niewidocznej z Góry Oliwnej stronie jest Ściana Płaczu). W samym środku panoramy historyczny prastary meczet Al Aqsa z ósmego wieku a dalej po prawej złota Kopuła na Skale z siódmego wieku. Po prawej w oddali majaczy kopuła Bazyliki Grobu Pańskiego najświętszego chrześcijańskiego kościoła na świecie. A bliżej w murze wokół Starego Miasta Jerozolimy znajduje się zamurowana Brama Złota. Przez tą bramę Chrystus wjechał do Jerozolimy w Niedzielę Palmową.

O wschodzie słońca powróciłem na Górę Oliwną. Było pusto o tak wczesnej porze. Słońce pierwszymi promieniami dotykało święte miasto w dole z jego synagogami, kościołami, cerkwiami, i meczetami. Przede mną w porannej poświacie białe groby przypominały mi o setkach pokoleń ludzi. Spojrzałem na budzące się miasto w dole i poczułem nadzieję, że pokój i szacunek mimo wszystko ma szansę a ten magiczny widok na Jerozolimę w dole daje otuchę. Podziękowałem w duchu, że było mi dane doświadczyć tej chwili w promykach wschodzącego słońca na Górze Oliwnej.

4 uwagi do wpisu “Chwilka zamyślenia na Górze Oliwnej, Jerozolima, Izrael

  1. Dziękuję Ci za ostatni akapit, za wrażenia…Przez chwilę poczułam jakbym tam była. Pewnie dlatego, że tak bardzo lubię poranki…
    Pięknie to opisałeś, wzruszająco…Dziękuję, Piotrusiu.

    • Bardzo dziękuję Ci Madzia za ten komentarz .. z całej notki ten ostatni akapit był właśnie taki mój najprawdziwszy :^) .. chwila wschodu słońca jest dla mnie magiczna .. wiele dobrych fal ~~~~~~ dziękuję, że tu jesteś :^)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s