W Wieczerniku na Górze Syjon, Jerozolima, Izrael

Nie sposób jest nie znaleźć wzrokiem Góry Syjon kiedy pielgrzym lub podróżnik spogląda na panoramę Starego MIasta w Jerozolime od strony wschodniej lub południowej miasta.

Wieża Kościoła Zaśnięcia Mari Panny wznosi się wysoko.  Upamiętnia miejsce gdzie według tradycji odeszła z tego świata Maria Panna.W Niedzielę Palmową przepięknie było tam uczestniczyć we mszy w tym klasycznie pięknym kościele. Góra Syjon jest świętym miejscem dla wyznawców judaizmu. Jest nierozerwalnie związana z legendarnymi postaciami Króla Dawida i Króla Salomona.

Dla chrześcijan jest miejscem magicznym bo to tu właśnie tradycja wskazuje na miejsce Ostatniej Wieczerzy, której obraz jest glęboko zapisany w wyobraźni kogokolwiek wychowanego w tradycji chrześcijańskiej.  Wchodząc do miejsca gdzie tradycja umieszcza także i Zesłanie Ducha Świętego poczułem dreszcz emocji. Dotarliśmy tam wcześnie rano tuż po otwarciu. Sala była pusta i dosyć ciemna. Światło przemykało tylko przez jeden z witraży ukazjących Zesłanie Ducha Świętego.

Na króciutko wspiąłem się schodami , które prowadziły dalej na górę. Spoglądałem ponad dachami. W oddali mgiełka unosiła się ponad Górą Oliwną. Pomyślałem, że to miasto ma tak wiele niezwykłych i emocjonalnych miejsc w sobie  i poczułem na chwilę syndrom Stendhala.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s